دانستن نکات بيشتر مد و فشن به شما کمک مي‌کند که يک استايل متفاوت و حرفه‌اي داشته باشيد و درست مانند استايليست‌هاي معروف لباس بپوشيد.


آنجلينا جولي


1. لباس‌هاي بدن‌نما را با استراتژي بپوشيد


بخشي از جذابيت و گيرايي استايل شما به اين بستگي دارد که بدانيد چقدر از بدنتان در يک لباس بايد پوشيده باشد و چقدر از آن مي‌تواند ديده شود.


«جن راد» (Jen Rade)، استايليست آنجلينا جولي، پيشنهاد مي‌کند «تنها يک بخش از بدنتان را براي ديده شدن انتخاب کنيد». بنابراين، اگر يک لباس مجلسي دکلته انتخاب مي‌کنيد، دامن شما نبايد بيش از اندازه کوتاه باشد، يا اگر لباستان کوتاه يا داراي چاک بلند است، بهتر است شانه‌ها پوشيده باشند.


2. شوميز سفيد را فراموش نکنيد


توصيه‌ي مهم: شوميز سفيد را ترجيحا با دست بشوييد يا با لباس‌هاي کاملا سفيد ديگر در ماشين لباسشويي بريزيد. بيش از حد از مايع سفيدکننده استفاده نکنيد، چون باعث زرد شدن پارچه مي‌شود.

اگر قرار باشد داخل کمد لباس‌هايتان يک لباس هميشه کاربردي داشته باشيد، حتما يک شوميز سفيد ساده انتخاب اول است. شوميزهاي سفيد همان‌هايي هستند که مي‌توانيد به وفور در استايل مرلين مونرو پيدا کنيد.


يک شوميز سفيد و ساده‌ي نه به راحتي به يک شلوار جين ظاهري درخشان مي‌دهد و باعث مي‌شود يک دامن ساده، کلاسيک و خاص به نظر برسد.


3. اکسسوري‌ها را از رنگ‌هاي روشن انتخاب کنيد


اگر تيپ شما پر است از رنگ‌هاي خنثي مثل سرمه‌اي، مشکي، شتري يا خاکستري، به سادگي مي‌توانيد به اين رنگ‌ها کمي انرژي بدهيد؛ کافيست کيف و کفش خودتان را از رنگ‌هاي روشن و تند مثل قرمز انتخاب کنيد.


اکسسوري‌ها شامل انواع کيف، کفش، زيورآلات، کمربند، شال و روسري به راحتي مي‌توانند يک تيپ ساده و بدون رنگ را جذاب و منحصر به فرد نشان دهند و علاوه بر اين خيلي راحت با هر تيپي ست مي‌شوند.


مد و پوشاک


4. قد شلوار را با قد پاشنه‌ي کفش تنظيم کنيد


«کيت يانگ» (Kate Young)، يکي از معروف‌ترين استايليست‌هاي هاليوود، معتقد است «بزرگ‌ترين اشتباه خانم‌ها اين است که قد شلوارشان را متناسب با قد پاشنه‌ي کفش انتخاب نمي‌کنند».


در واقع يک شلوار بايد يا مناسب کفش‎هاي تخت نه باشد يا کفش‌هاي پاشنه بلند.


قاعده‌ي کلي: قد شلوار بايد به اندازه‌اي باشد که حدود 1?5 سانتي‌متر از سطح زمين بالاتر قرار بگيرد يا درست به روي کفش برخورد کند.

5. عصرها از کيف دوشي استفاده کنيد


يک کيف ظريف نه با بند بلند زنجيري بهترين انتخاب براي عصر يا سر شب است. اين نوع کيف‌ها نه تنها جذاب هستند، بلکه اجازه مي‌دهند دستان شما براي گرفتن ظرف ميوه يا ليوان نوشيدني آزاد باشد. اين توصيه‌ي «شر کالتر» (Cher Coulter) به عنوان يکي از استايليست‌هاي معروف است. حتي مي‌توانيد بند کيف را به صورت يک طرفه و کج بيندازيد تا آزادي بيشتري داشته باشيد.


6. براي شلوار جذب پارچه‌ي کشي مناسب است


اگر يک شلوار جذب نه انتخاب مي‌کنيد توجه داشته باشيد که پارچه‌ي شلوار کمي الياف کشي مثل اسپاندکس يا لايکرا داشته باشد. در واقع يک شلوار نخي کامل نمي‌تواند فرم جذب خوبي روي بدن به خود بگيرد.


به همين دليل هم شلوارهاي جين جذب معمولا ترکيبي از 95 درصد نخ و 5 درصد اسپاندکس هستند. اين فرمول در هر شلوار نه‌اي که فرم جذب دارد بايد رعايت شود.


7. به شست‌وشو و نگهداري از لباس هم فکر کنيد


لباس‌ها در صورتي هميشه زيبا و خوش‌فرم ديده مي‌شوند و مي‌توانند تا مدت‌ها در کمد لباس شما جا خوش کنند که به خوبي از آن نگهداري کنيد.


برخي از لباس‌ها نگهداري‌هاي خاصي مي‌خواهند؛ مثل يک لباس سفيد يا شيري خيلي درخشان که لازم است هميشه خشکشويي شود يا يک بلوز ظريف نه با سنگ‌دوزي‌هاي خاص که لازم است هميشه با دست شسته شود.


هميشه به توصيه‌هاي شست‌وشوي روي تگ لباس توجه کنيد و اگر فکر مي‌کنيد حوصله‌ي رعايت آن‌ها را نداريد، قيد آن لباس را بزنيد.


دنياي مد و فشن


8. متناسب با فرم بدن لباس بپوشيد


«شوشانا گراس» (Shoshanna Gruss) که يکي از طراحان بنام مد و لباس است، اعتقاد دارد «وقتي فرم و مدل لباس متناسب با اندام خودتان را پيدا کرديد، بايد هميشه از همان مدل خاص پيروي کنيد».


براي مثال اگر ريزنفش هستيد شايد بهتر باشد پيراهن‌هاي ماکسي خيلي بلند نپوشيد و يک پيراهن کمربنددار با قد تا بالاي زانو را جايگزين آن کنيد. يا اگر بالاتنه‌ي درشتي داريد بهتر است بلوز با راه‌راه‌هاي افقي را فراموش کنيد و به جاي آن طرح‌هاي ساده يا لباس‌هاي بدون طرح بپوشيد.


9. لباس‌هاي محبوبتان را ليست کنيد


اگر هميشه موقع خريد لباس گيج مي‌شويد و نمي‌دانيد دقيقا چه مدل‌هايي را بايد انتخاب کنيد، بهتر است يک ليست از 10 لباس محبوب کمدتان تهيه کنيد. اين کار کمک مي‌کند به راحتي تشخيص دهيد کدام مدل لباس با آنچه که از قبل داريد همخواني خوبي دارد و همچنين به شما يادآوري مي‌کند که کدام مدل‌ها را هيچ گاه نمي‌پوشيد.


10. با آمادگي کامل لباس پرو کنيد


اگر قرار است يک لباس خيلي مهم مثل يک لباس مجلسي خاص بخريد، فراموش نکنيد که پيش از پرو کردن حتما گن داشته باشيد. پوشيدن گن، لباس زير و سوتين مناسب باعث مي‌شود لباس فرم واقعي خودش را روي تن شما نشان بدهد.


حتي جزييات را هم رعايت کنيد؛ پوشيدن کفش پاشنه بلند، زدن رژ لب و مرتب کردن موها کمک مي‌کند تصور بهتري از نتيجه‌ي نهايي به دست بياوريد.


مد و استايل


11. اگر شک داريد، جين را يک سايز کوچک‌تر انتخاب کنيد


موقع خريد شلوار جين نه، هرگاه شک و ترديد داشتيد سراغ يک سايز کوچک‌تر برويد. شلوارهاي جين معمولا کش مي‌آيند به مرور زمان کمي گشاد مي‌شوند؛ بنابراين انتخاب يک سايز کوچک‌تر، مطمئن‌تر خواهد بود. علاوه بر اين، هيچ چيز بيشتر از جيني که شل و وارفته به نظر برسد استايل شما را خراب نمي‌کند.


12. کمد لباستان را خلوت کنيد


لباس‌ها هم به کمي جا براي نفس کشيدن نياز دارند! بايد بتوانيد به سادگي تمام لباس‌هايتان را ببينيد و از بين آن‌ها انتخاب کنيد، بدون اين که مجبور باشيد براي پيدا کردن يک لباس يا کفش خاص کل کمدتان را زير و رو کنيد.


پس کمد لباس‌هايتان را مرتب کنيد و هر لباسي را که بيش از يک سال نپوشيده‌ايد، به ديگران ببخشيد.


13. هميشه نماي پشتي را هم چک کنيد


هميشه پيش از ترک خانه اطمينان حاصل کنيد که آنچه در آيينه مي‌بينيد هم رضايت‌بخش است. تمام زوايا مهم هستند. به حرف ما اعتماد داشته باشيد.


مدل گردنبند نه کوکو شانل


14. از گردنبندها لايه لايه استفاده کنيد


رويکرد هر چه بيشتر بهتر «کوکو شانل» (COCO Chanel)، که از طراحان معروف دنياي مد و لباس است، هنوز هم در دنياي فشن کاربرد دارد. استفاده کردن هم‌زمان از چند گردنبند مي‌تواند نمادي از خلاقيت شما در يک استايل باشد. مي‌توانيد چند گردنبند از يک جنس انتخاب کنيد يا از آن بهتر به دنبال ايجاد کنتراست باشيد.


15. آستر لباس را بررسي کنيد


کيفيت آستر و دوخت تميز آن امضاي يک طراح و از بهترين نشانه‌هاي کيفيت يک لباس است. پس هميشه تنها به ظاهر بيروني بسنده نکنيد و نگاهي دقيق به دوخت و جنس آستر لباس هم بيندازيد تا بتوانيد ارزش واقعي يک لباس را تعيين کنيد.


16. ذهنتان را بازکنيد


اگر در اتاق پرو از لباسي خوشتان نيامد به اين هم فکر کنيد که شايد فقط با چيزي که به آن عادت کرده‌ايد متفاوت است. شايد نظرتان عوض شد!


کيت ميدلتون


17. وفادار باشيد


اين نکته‌اي است که مي‌توانيد از «کيت ميدلتون» (Kate Middleton)، دوشس کمبريج، ياد بگيريد! اگر لباس‌هاي يک برند با سليقه‌ي شما متناسب است به آن وفادار بمانيد، چون احتمالا تمام مجموعه‌هاي آينده‌ي آن برند هم مناسب شما خواهد بود!


اين کاري است که کيت ميدلتون در انتخاب استايل‌هاي خود انجام مي‌دهد؛ استفاده از برندهاي هميشگي و طراحان خاصي که از گذشته براي او لباس طراحي مي‌کرند.


18. هرگاه شک داشتيد کفش رنگ پا بپوشيد


کفش پاشنه‌بلندي که رنگ پا باشد هميشه انتخاب مطمئني است و علاوه بر اين پاهاي شما را هم بلندتر نشان مي‌دهد.


مد لباس


19. طرح راه راه را در کمدتان داشته باشيد


«تينا چاي» (Tina Chai)، يکي از استايليست‌هاي معروف مد و فشن، معتقد است که هر تکه لباس با طرح راه راه، در عين کلاسيک بودن، کاربردي و هميشگي است و مي‌تواند تيپ شما را بدون اين که شلوغ ديده شويد به يک استايل خاص تبديل کند.


20. هرگز يک کت يا کاپشن خسته کننده نخريد


«هلمز يانگ» (Holmes Yang) که يک طراح لباس مشهور است مي‌گويد: «اهميت لباس‌هايي مثل کت و کاپشن هرگز نبايد ناديده گرفته شود. در طول روز بسياري از افراد شما را با اين لباس‌ها مي‌بينند و اصلا متوجه نمي‌شوند زير آن‌ها چه لباس‌هايي به تن داريد.»


لباس پلنگي


21. طرح پلنگي داشته باشيد


پلنگي طرح مورد علاقه‌ي شما نيست؟ حتما پلنگي مناسب خودتان را پيدا نکرده‌ايد! هر کس با هر سليقه‌اي حتما يک طرح پلنگي پيدا مي‌کند که مي‌تواند عاشقش باشد!


آيتم‌هاي پلنگي هميشه مورد علاقه‌ي استايليست‌هاي معروف هستند؛ حالا مي‌خواهد يک اکسسوري کوچک مثل شال و روسري باشد يا يک جفت کفش پاشنه بلند شيک يا تکه‌هاي بزرگ‌تر استايل مثل پيراهن، بلوز يا حتي شلوار!


طرح پلنگي خيلي ساده هر استايلي را گران‌قيمت‌تر و خاص‌تر نشان مي‌دهد.


22. با يک خياط خوب دوست شويد


اگر مي‌خواهيد لباس‌هاي خوش فرم و کاملا متناسب با خودتان داشته باشيد، هيچ چيزي مثل دوست بودن با يک خياط حرفه‌اي موثر نيست. کوتاه کردن و تغيير فرم لباس‌ها را با خيال راحت به او بسپاريد و يک کمد پر از لباس‌هاي متناسب و خوش فرم داشته باشيد.


23. يک تکه‌ي غافلگيرکننده به لباستان اضافه کنيد


اگر لباس‌هاي ساده را با هم ست مي‌کنيد، يک تکه‌ي غافل‌گيرکننده و متفاوت به آن‌ها اضافه کنيد، مثلا روي يک ست لباس مشکي از يک جفت کفش قرمز  يا زرد، يک کيف دستي خاص يا شال رنگي استفاده کنيد.


آموزش ترکيب لباس هاي طرح دار


24. لباس‌هاي طرح‌دار را با هم ترکيب کنيد


ست کردن چند تکه لباس طرح‌دار در يک استايل، مي‌تواند پراز ريزه‌کاري و نيازمند ترفندهاي حرفه‌اي باشد، اما لازم نيست براي ست کردن طرح‌ها حتما يک استايليست حرفه‌اي باشيد؛ کافيست از يکي از دو راه زير برويد.  • از طرح‌هاي متفاوت با ترکيب رنگ‌هاي مشابه استفاده کنيد

  • يک تکه با طرح‌هاي درشت را با تکه‌ي ديگر با طرح‌هاي ريز و ظريف ست کنيد.


25. روي اکسسوري‌ها سرمايه‌گذاري کنيد


اگر نمي‌خواهيد پولتان را صرف خريد لباس‌هاي تازه کنيد اما دوست داريد حال و هواي تازه‌اي را به کمد لباس‌هايتان بدهيد، روي اکسسوري‌ها حساب کنيد. يک جفت کفش يا يک کيف نه‌ي تازه يا چيزهاي کوچک‌تر مثل چند انگشتر يا يک گردنبند بخريد.


مدل پيراهن نه شيک جديد


26. بر ترس از رنگ غلبه کنيد


رنگ‌هاي خنثي زيبايي خاص و گيرايي بالايي دارند، اما بايد بر ترس از رنگ‎ها هم غلبه کرد!


براي اين که انتخاب مطمئني داشته باشيد، مي‌توانيد يک رنگ خنثي مثل خاکستري را با يک رنگ درخشان مثل زرد ترکيب کنيد.


ولي درباره‌ي ترکيب کردن دو رنگ پرقدرت با يکديگر هم فکر کنيد. براي رسيدن به ترکيبي قوي‌تر مي‌توانيد رنگ‌هايي مثل صورتي مرجاني و نارنجي را که در چرخه‌ي رنگ کنار هم قرار دارند با هم ترکيب کنيد.


براي شروع مي‌توانيد يکي از رنگ‌هايي را که خيلي دوست داريد انتخاب و مابقي استايل خود را با آن ست کنيد.


27. لباس‌هاي تنگ و گشاد را ترکيب کنيد


دوست داريد تناسب را در استايل خودتان رعايت کنيد؟ مي‌توانيد لباس‌هاي تنگ و گشاد را با هم ترکيب کنيد. مثلا يک شلوار سندبادي را با تاپ ساده‌ي تنگ بپوشيد يا يک بلوز يا تونيک آزاد را با لگينگ يا شلوار جذب نه ست کنيد. البته براي اين کار بيش از هر چيز لازم است به فرم بدن خودتان آگاهي داشته باشيد.


مدل کت و شلوار شيک نه


28. استفاده از لباس‌هاي مردانه را بياموزيد


شلوارهاي پارچه‌اي، کت و شلوار نه، شلوار جين بوي‌فرند و شوميزهاي گشاد جذاب و بسياري از ديگر مدهاي بانمک و خاص نه از دنياي لباس‌هاي مردانه گرفته شده‌اند. پس شما هم مي‌توانيد در دنياي مد و لباس مردانه تجربه‌هاي تازه داشته باشيد.


کلاه شاپو بگذاريد، يک نيم بوت چرم جسورانه انتخاب کنيد، قواعد مد را به هم بريزيد و يک استايل خاص و جذاب بسازيد.


29. گوشواره‌هاي ميخي را دريابيد


فرقي نمي‌کند گوشواره‌ي بدلي انتخاب کنيد يا طلا؛ گوشواره‌هاي ميخي با ظرافت خاصي که دارند، از آيتم‌هاي هميشگي دنياي مد و فشن هستند و مي‌توانند در هر استايلي جا بگيرند و در عين حال دست و پاگير هم نباشند.


علاوه بر اين، گوشواره‌هاي ميخي اين ويژگي را دارند که بيش از اندازه تيپ شما را شلوغ نمي‌کنند و خيلي ساده در کنار زيورآلات ديگر مثل گردنبند، دستبند، ساعت و… مي‌نشينند.


تيپ نه با شلوار لي فاق بلند جديد


30. به فاق شلوار توجه کنيد


فاق شلوار نکته‌اي است که نبايد ناديده گرفت! شلوارهايي با فاق خيلي کوتاه مي‌توانند به يک اشتباه بزرگ در استايل شما تبديل شوند! پس به ويژه وقتي يک شلوار جين انتخاب مي‌کنيد به فاق آن توجه داشته باشيد.


فاق شلوار را هماهنگ با فرم اندام خودتان انتخاب کنيد، علاوه بر اين، لباس‌هايي که انتخاب مي‌کنيد نيز بايد با مدل و فاق شلوار شما متناسب باشند.


31. خاطرات خوبي که با لباس‌ها داريد را ثبت کنيد


هر بار که از خانه بيرون رفتيد و کسي از تيپ شما تعريف کرد، يک عکس با همان تيپ و لباس بگيريد! دفعه‌ي بعدي که براي انتخاب لباس عجله داشتيد کافيست نگاهي به اين عکس‌ها بيندازيد تا انتخاب برايتان ساده شود.


32. به جاي سن براي فرم اندامتان لباس بخريد


سن و سال يک عدد است؛ به ويژه وقتي لباس انتخاب مي‌کنيد! گاهي بهتر است بدون توجه به عددهاي داخل شناسنامه لباس انتخاب کنيد. اما هميشه فرم بدن خودتان را در نظر بگيريد.


مدل پيراهن نه سفيد ساده


33. لباس‌هاي سفيد را در نور بررسي کنيد


لباس‌هاي سفيد، به ويژه لباس‌هاي توري و نازک، ممکن است در نور بدن‌نما باشند. پس اگر تيشرت يا پيراهن سفيد انتخاب مي‌کنيد هميشه آن را در نور بررسي کنيد. علاوه برا اين، مطمئن شويد لباس‌هاي زيري که مي‌پوشيد مناسب است.


34. يک اکسسوري خاص را مرکز توجه قرار دهيد


اگر لباس مجلسي شما يک پيراهن ساده‌ي مشکي رنگ يا چيزي شبيه به آن است، يا اگر مي‌خواهيد در تيپ مجلسي خودتان يک بخش چشم‌گير و خاص داشته باشيد، به زيورآلات فکر کنيد. يک گوشواره، گردنبند يا اکسسوري خاصي مثل کيف يا کفش پاشنه بلند با طرحي درخشان و سنگ‌هاي براق انتخاب کنيد و بگذاريد مرکز توجه استايل شما باشد.


35. در تخفيف‌ها با دقت خريد کنيد


يک تخفيف ويژه فرصتي طلايي براي خريد است. اما براي اين که بهترين خريد را در تخفيف‌ها داشته باشيد، لازم است از قبل بدانيد دقيقا دنبال چه هستيد و آنچه که انتخاب مي‌کنيد چقدر برايتان کارايي دارد.


تيپ دخترانه جديد


36. کمربند ببنديد


کمربندها مي‌توانند هر لباسي را کامل کنند؛ يک پيراهن ساده‌ي مجلسي يا يک شلوار جين فاق بلند. يک کمربند چرم خاص انتخاب کنيد يا با يک کمربند رنگي نه به لباس‌هاي ساده، چاشني جذابيت بيفزاييد.


37. جعبه‌ي کمک‌هاي اوليه‌ي مد و لباس داشته باشيد


چند سنجاق قفلي، گيره‌ي مو، دئودورانت، سوزن ته‌گرد و اسفنج آرايشي براي از بين بردن لکه‌هاي ناشي از اسپري، از جمله چيزهايي است که به ويژه در مهماني‌ها بايد همراهتان داشته باشيد. همين چيزهاي ساده در شرايط اضطراري ممکن است شما را نجات دهند.


38. هميشه درجه يک لباس بپوشيد


يک استايل راحت مي‌خواهيد که در طول روز دست و پا گير نباشد؟ حتي در اين صورت هم بايد بهترين‌ها را کنار هم بچينيد. هيچ وقت به خاطر وقت کم يا راحتي، بيخيال شيک بودن استايلتان نشويد! اگر لازم است از شب قبل درباره‌ي لباس‌هاي فردا تصميم بگيريد. حتي با چند اکسسوري ساده مي‌توانيد يک تيپ معمولي را به يک ترکيب خاص تبديل کنيد.


39. اگر لباسي به شما مي‌آيد، چند تا بخريد!


البته که بايد در لباس‌ها تنوع به خرج داد و تازه‌ها را امتحان کرد. اما  اگر لباسي به شما مي‌آيد، با آن واقعا احساس راحتي مي‌کنيد يا اندام شما را زيباتر نشان مي‌دهد، همان مدل را باز هم بخريد. به اين ترتيب هميشه در کمدتان چيزي داريد که مطمئنيد به شما مي‌آيد.


مدل کفش پاشنه بلند مجلسي جديد


40. يک کفش پاشنه باريک به کارتان مي‌آيد


هميشه يک کفش پاشنه بلند با فرم پاشنه‌هاي باريک داشته باشيد. کفش‌هاي پاشنه بلند ظريف که با نام pump شناخته مي‌شوند بيشتر از هر مدل پاشنه‌ي ديگري مي‌توانند پاها را کشيده و استايل شما را ظريف و نه نشان دهند. علاوه بر اين، اين مدل کفش‌ها هيچ وقت از مد نمي‌روند و به بيشتر لباس‌هاي مجلسي مي‌آيند.